inverter klima nedir? Nasıl Çalışır?

'Kombi / Klima' forumunda ozekinci tarafından 15 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. ozekinci

  ozekinci Yönetici Site Yetkilisi

  Mesaj:
  1.157
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  İnverter teknolojisi (invörtır diye telaffuz edilir) gelişimini arttırarak klima firmalarının reklam ve tanıtımlarında bolca kullanılmaya başlamıştır; fakat görüyoruz ki biraz klima firmalarının pazarlama taktiği ile biraz da kullanıcıların dikkatsizliği nedeniyle inverter denilen özellik sanki klimanın enerji sınıfı olarak algılanmaktadır. Bu, klima firmaları tarafından biliçli olarak tüketicinin algısına yanıltma amacıyla yapılmaktadır. Oysa inverter denilen şey bir enerji sınıfı değil, klima içerisinde bulunan ayrı bir teknolojidir. Klima enerji sınıfları hakkındaki yazımıza göz atıp klimaların enerji sınıflarının COP ve EER değerleri ile ilişkili olduğunu görebilirsniz.

  İnverter Nedir, Nasıl Çalışır?
  İnverter teknoloji ise şu demektir: klimanın içerisindeki hava üfleyen kompresörün ortamın ihtiyacına göre çalışma kapasitesini kendi kendine arttırması ve azaltmasıdır. Bu bir klima teknolojisidir. İnverter özelliği olmayan klimalar ortamı sürekli aynı kapasitede hava üfleyerek ısıtmakta/soğutmakta, bunu yaparken de ortam belli bir ısıya ulaştığında klima otomatik kapanmakta, ortamın ısısı düştüğünde ise otomatik açılmaktadır. İnverter klimalar ise içerdiği teknoloji sayesinde hava üfleme işini otomatik olarak ortam ısısına göre ayarlayarak klimanın kapanıp - açılma gibi ek enerji gerektiren proseslere ihtiyaç duymamasını sağlıyor. Böylece eski tip klimalara göre bir çok yarar sağlıyor.

  İnverter Teknolojisinin Yararları
  • İnverter özelliğine sahip bir klima çalışma hızını otomatik kendi ayarlayarak enerji tüketimini azaltır ve diğer klimalara oranla senede %30 ila %40 arasında elektrik tasarrufu sağlar (Yine de bu bir klimaya COP ve EER değeri kadar etki etmez).
  • Hassas ısı değişimlerini algılayarak ortamın aynı ısıda kalmasını daha verimli bir şekilde gerçekleştirir.
  • Kompresöre kısa zamanlı sinyal göndererek ortam ısısını invertersiz klimalara göre daha hızlı ısıtıp soğuturlar.

  İnverter Klima Fiyatları
  İnverter klimaların fiyatları -markalara göre değişmekle birlikte- ortalama olarak A enerji sınıfı invertersiz klimaların fiyatlarının 2 katı kadardır. İnverter özellikleri bakımından bir çok yarar sağlasa da siz iklimlendireceğiniz ortamın ihtiyacına göre klima seçimi yapın. Çok fazla hava sirkülasyonunun olmadığı ortamlarda A enerji sınıfı olmak kaydıyla inverteri olmayan klimalar da gayet sağlıklı bir seçim olabilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş