USB 2.0 VE USB 3.0 ARASINDAKİ FARK NEDİR?

'Masaüstü Bilgisayarlar' forumunda ozekinci tarafından 5 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. ozekinci

  ozekinci Yönetici Site Yetkilisi

  Mesaj:
  1.157
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Bu yazımızda sizlere iki farklı USB (Universal Serial Bus) teknolojisi olan USB 2.0 ve USB 3.0 arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

  Öncelikle USB ne demek, bundan bahsedelim. USB (Universal Serial Bus), geleneksel seri ve paralel portların yerini alması için Bilgisayar ve Telekominikasyon Endüstrisi‘nde geliştirilen bir bağlantı şeklidir.

  Günümüzde üretilen bilgisayarların hemen hepsinde bulunan USB girişi, hızlı veri aktarımı sayesinde artık donanım parçalarında da kullanılmaya başlandı. Bunlara klavye, fare, kamera ve oyun konsollarını örnek gösterebiliriz.

  USB’i kısaca tanımladıktan sonra USB standartlarında uzun süredir kullanılan USB 2.0 ve hala geliştirilmeye devam edilen USB 3.0 arasındaki farkları anlatmaya geçebiliriz.

  USB 2.0 ve USB 3.0 Arasındaki Farklar

  USB 2.0, 300 Mbit/s hızına sahipken USB 3.0 büyük bir farklı ile 10 Gbit/s hızına ulaşıyor. Örneğin 1 GB‘lık veriyi USB 2.0 ile 145 saniyede yazabiliyorken bu durum USB 3.0′da 37 saniyeye düşüyor.

  Cep telefonlarınızı veya fotoğraf makinelerinizi şarj ederken USB 3.0 bağlantısını kullanırsanız USB 2.0′a göre daha hızlı şarj edebilirsiniz.

  USB 3.0 portlarının en belirgin özelliği ise mavi renk oluşu. Henüz tüm ürünlerde USB 3.0 bağlantısı desteklenmese de USB 2.0′a göre çok daha stabil ve verimli olduğu açık.
   

Bu Sayfayı Paylaş