Uzayın ve gezegenlerin seslerini duymak istermisiniz?

'Bilim - Teknik' forumunda ozekinci tarafından 8 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

 1. ozekinci

  ozekinci Yönetici Site Yetkilisi

  Mesaj:
  1.157
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Uzayın ve gezegenlerin seslerini duymak istermisiniz?

  Bilindiği gibi uzayda boşluğunda hava yoktur bu nedenle uzaydaki sesler duyulmaz. Ses dalgalarının duyulabilmesi veya yolculuk edebilmesi için ortamda katı, sıvı veya gaz bulunması gerekir. Bundan dolayı uzay ortamında kendinizden geldiği kadar çığlık atsanızda sesiniz duyulmaz.

  Şimdi size bir soru soracağım, peki ses dalgalarımızı, farklı enerji dalgaları şeklinde oluşturabilseydiniz ne olurdu? Mesela manyetik ya da plazma dalgaları...

  Manyetik ve plazma dalgalarını duyacak uygun kulaklarınız varsa uzayda muazzam sesler duyabilir veya gönderebilirsiniz. İşte güneş sistemimizdeki gezegenlerin yaydığı plazmik ve manyetik dalgaların oluşturduğu sesler. Uzayda olan bu farklı dalga boylarını duyabilecek kulaklarımız olan uzay araçları (anten düzenekleri) gezegenlerin yakınlarından geçerken gezegende ve etrafında oluşan enerji dalgalarını kaydediyorlar.

  Nasa bu kayıtları insan kulağının duyabileceği frekansları derleyip bir fon müziği ortaya çıkarmış. Evet fon müziği dediğimi aşağıdaki videodan dinleyerek bana hak vereceğinizi biliyorum.

   

Bu Sayfayı Paylaş